Listopad 2013

Výlet do knihkupectví: Mad about The Boy

12. listopadu 2013 v 19:09 | Žanet :) |  Anglie, angličtina apod....

Vkročíte do knihkupectví s tím, že si jen prohlédnete poličku s anglickými knížkami a po prolistování té, na kterou jste zvědaví, zjistíte, že s ní musíte odejít, že prostě nejde ji tam nechat. A když je poslední a není jisté, jestli tam třeba za týden ten exemplář ještě bude :).

K Bridget mám hodně osobní vztah - v uplynulých letech kromě toho posledního jsem vždy, když se něco pokazilo, zalezla do postele s velkou čokoládou a buď první dva díly četla, nebo se dívala na filmy a sžívala se s tím, že jsem opuštěná a šíleně nemotorná.

Navíc, ta rvačka s písničkou Raining Men na pozadí :). Podařilo se mi ji na Youtube najít akorát v tomto videu, nádavkem je tam i ta fontánová z druhého filmu :D.

Když jsem tu knížku držela v ruce, tak jsem si uvědomila, že už nejsem takové trdlo jako při čtení těch dvou předchozích a potřebuju vědět, jak ten příběh skončí. Takže mi ji Ježíšek dá k Vánocům a když tu tak leží na stole na koleji, je mi čím dál jasnější, že začnu číst dřív než po rozbalení pod vánočním stromkem.


Mimochodem, proč knihkupci myslí stylem "Postavme do cesty pyramidy z Nesba"? Aby prodali ty stovky kopií, které objednali? Když nějaké to knihkupectví projdete, jen na Levharta narazíte 6x, o statních Nesbo detektivkách radši ani nemluvím :).


Stieg Larsson - Milénium (trilogie)

11. listopadu 2013 v 16:09 | Žanet :) |  Recenze knih
Stieg Larsson svůj příběh rozepsal do tří objemných knih, z nichž je nejznámější ta první - Muži, kteří nenávidí ženy. Nutno podotknout, že zaslouženě, prvnímu dílu se ty další napětím ani zápletkou nevyrovnají. I přesto, že všechny tři knihy nejsou na stejně vysoké úrovni, se jedná o jednu z nejkvalitnějších knižních sérií, jakou jsem kdy četla.

obrázek pochází z media.prozeny.cz

Muži, kteří nenávidí ženy - První díl, od kterého se zaručeně neodtrhnete. Nechci prozrazovat nic z děje, ale až se dostanete zhruba na padesátou stranu, garantuji vám, že budete číst dál a dál, dokud se nedozvíte, jak tato akční detektivka dopadne. Přirovnala bych to ke všem dílům Harryho Pottera, u kterých jsem nechtěla jít spát/jít jíst/cokoliv dělat, dokud jsem je nedočetla, protože přesně tak to bylo s touto knihou. Je působivé, jak se postupně příběhy dvou hlavních postav proplétají a jak příběh nabírá do oprátek až do napjatého, akčního konce. Navíc, Lisbeth Salanderová je jednou z nejzajímavějších literárních postav.

Dívka, která si hrála s ohněm - Na začátku se dozvídáme, kde jsou Lisbeth a Mikael teď a že spolu (navzdory Mikaelovým snahám) neudržují žádný kontakt. Opět nechci spoilerovat, kniha vás drží v neustálém napětí, kdy jedna z hlavních postav udělá nějakou chybu a spadne do pasti těm, kteří se jí chtějí pomstít. Ale první kniha je tak vybroušený klenot, že druhý se mu prostě nevyrovná. Nicméně i 'Dívka, která si hrála s ohněm' je výborná a otevřený konec vás donutí sáhnout i po posledním dílu.

Dívka, která kopla do vosího hnízda - Po úvodu příběh přestává mít spád, protože je potřeba pomalu rozplést celou pavučinu, dozvědět se věci z minulosti i z přítomnosti a očistit Lisbeth Salanderovou. Poháněla mě touha dostat se až na závěr celé ságy, proto jsem četla dál a dál, ale musím říct, že tenhle díl je nejslabší - hlavně kvůli tomu, že je v něm spousta nedůležitých postav a když narazíte na patnáctou osobu, která má nějakou spojitost se Sekcí, tak už se v těch jménem začínáte ztrácet. Ale posledních zhruba 150 stran opravdu stojí za to a moc doporučuji přečíst si všechny tři bichle :).