Září 2013

Výherce soutěže s tématem 'Zelená'

29. září 2013 v 12:00 | Žanet :) |  Soutěže
Na soutěžní otázky odpověděly správně dvě slečny a generátor náhodných čísel rozhodnul o tom, že vyhrává Ell. Tímto jí gratuluji a výhru zašlu poštou co nejdříve :).


Prázdné místo (The Casual Vacancy) - J. K. Rowling

25. září 2013 v 17:50 | Žanet :) |  Recenze knih
Tato kniha pojednává o lidech v malém městečku Pagford. Začíná smrtí jednoho z nejdůležitějších občanů, Barryho Fairbrothera a od ní se celý příběh odvíjí - proč zemřel, jak na jeho smrt reagují ostatní obyvatelé a kdo zaujme jeho místo v obecní radě.

Jsem skalním fanouškem Harryho Pottera a tak pro mě bylo docela zvláštní z úst Rowlingové slyšet slova jako 'fuck, motherfucker, prick, bitch, blowjob' atd. Jako by odešlo moje dětství, protože v HP žádné vulgarismy a zmínky o sexu nebyly. Nicméně, když jsem si na tohle zvyknula, kniha se mi začala líbit. Nedá se jí upřít to, že je kvalitně napsaná a na téměř všechny postavy autorka pohlíží s ironickým nadhledem, popisuje hlavně jejich negativní strany - jsou to hloupé drbny, omezení obtloustlí manželé... Ale nejsou to buď vyloženě špatné nebo dobré postavy, v některých chvílích si nějakého obyvatele Pagfordu oblíbíte, pak se vžijete do jeho situace, poté ho litujete/myslíte si, že je to omezenec/chcete, aby se stalo něco v prospěch atakdále. Někteří autoři neumí vytvářet postavy, čtenář si na ně za celou dobu nedokáže udělat názor, ale to rozhodně není případ Rowlingové - v půlce knihy jsem už věděla, komu víceméně fandím, kdo je mi sympatický a kdo by zasloužil potopit.

Plusy této knihy jsou tedy detailní vykreslení postav, prostředí, ale i metafory a to, jak si autorka hraje s větami. Po této knize jsem se pokusila přečíst 'Padesát odstínů šedi' (Fifty Shades of Grey) a připadalo mi to, jako bych četla nepovedenou povídku nějaké puberťačky s omezenou slovní zásobou.

'Prázdné místo' bych doporučila těm, kterým nevadí knihy s pěti sty stranami a kteří mají rádi zamotanější příběhy, protože tady jich je několik, opravdu různorodých a pár se jich vyhrocuje až do naprostého extrému. Navíc se všechny postupně propojují. Rozhodně je to zajímavé a zábavné čtení.
Ale upozorňuji, že jsem četla originální verzi a nevím, nakolik je zdařilý český překlad Hany Zahradníkové.

Hodnocení: 8/10
********
Autor knihy: Joanne Kathleen Rowling
Počet stran: 544
Cena české verze: 449 Kč (Neoluxor)
Cena anglické verze: 449 Kč (Neoluxor)

Nezdravé a návykové jídlo z fastfoodů

25. září 2013 v 16:43 | Žanet :) |  Z mého deníku
Opět se nemůžu nevyjádřit k tématu týdne - fastfoody, tentokrát i s ilustrací, aby tento článek nebyl pouhý text. Někteří fastfoody zavrhují, jiní je příležitostně navštíví a ostatní jsou jejich pravidelnými zákazníky. Jídlo z fastfoodu je nezdravé, často přesolené nebo přeslazené a podle některých studií v nás vyvolává závislost (cukr i sůl jsou návykové látky) a je tomu tak proto, abychom si jej koupili i příště, až půjdeme kolem fastfoodové restaurace.
Já se řadím do té prostřední skupiny - chodím tam příležitostně, dokonce i mám pár oblíbených věcí, které mi v KFC/McDonaldu chutnají.

Jamie Olivier, slavný britský šéfkuchař, nedávno donutil řetězec McDonalds, aby změnil recepturu hamburgerů. Tzv. růžový sliz, z kterého je vyráběli, byl prakticky něco jako levné žrádlo pro psy. Nemluvě o kuřecích nugetkách, které se pokusil podle jejich receptury připravit před skupinou dětí. Vypadá to odporně, ale stejně všechny z těch dětí se na konci experimentu přihlásí, že by si ty nugetky daly. Video přípravy nugetek můžete vidět zde. Všechno tohle vím, ale občas si stejně nemůžu pomoct a něco malého si u nich dám. Alespoň jsem tenhle rok nadobro skoncovala s milkshaky, když jsem zjistila, jak se vyrábí a kolik kostek cukru v nich je.
Mimochodem, taky vás ten jejich klaun děsil, když jste byli menší?


KFC bylo obviňováno z týraní kuřat. Údajně to není tak zlé, jejich kuřata se prý chovají v mizerných podmínkách, ale nelegální to není. Kromě toho jejich jídlo obsahuje takové mňamky jako arabskou gumu a E621. Bezpochyby je lepší dát si jídlo někde jinde, protože když si to člověk spočítá, tak nějaké KFC nebo McDonalds menu stojí často víc, než obyčejné, chutné a neškodlivé jídlo typu plněné knedlíky se zelím. Čímž však fastfoody neodsuzuju, názorově stojím někde mezi.


Také mě napadlo, že článek obzvláštním čmáranicemi, které jsem udělala propiskou při telefování, když jsem o těch rychlých občerstveních přemýšlela a nejspíš to tak udělám i někdy příště :). Samozřejmě by mě zajímal i váš názor - stravujete se ve fastfoodech, je to pro vás volba číslo jedna nebo jen rychlé zaplácnutí hladu?

Soutěž o náušnice s tématem 'Zelená'

22. září 2013 v 21:16 | Žanet :) |  Soutěže
Tak a máme tu historicky první soutěž :). Sice jen o jednoduché zelené kytičky, ale i to snad někoho potěší. Některé originální šperky z mojí dílny můžete vidět v této rubrice.
Aby soutěž byla tematická, tak i soutěžní otázky se budou týkat zelené barvy. Co je potřeba pro výhru udělat?

Vložit komentář pod tento článek (komentáře jsou moderované, zobrazím je až po skončení soutěže) a napsat do něj:
-svou přezdívku
-svůj e-mail (abych měla kam napsat v případě výhry)
-odpovědi na otázky

1. Jak se jmenuje zelená postava z animovaného filmu, kde mimo jiné hraje roli i mluvící osel?
2. Vyjmenujte tři druhy ovoce/zeleniny, které jsou zelené nebo mají alespoň zelenou část.
3. Jak se jmenuje druh zmrzliny, který je zelený a své jméno získal podle jednoho druhu oříšků?
4. Napište jednu zelenou věc/ zelené zvíře, kterou/které máte rádi.

Soutěž bude ukončena 27.9.2013 a výherce bude vylosován z těch, kteří správně odpoví na všechny čtyři otázky.

Ahoj + pár změn

22. září 2013 v 9:16 | Žanet :) |  Oznámení ohledně tohoto blogu
Ahoj,

na blog jsem se nevykašlala, jen jsem nějak v posledních dnech neměla chuť a hlavně čas sem něco dávat. To se teď ale změní, protože mě to znova chytlo :).
Nicméně, udělala jsem pár změn a plánů do blízké budoucnosti:

• Rubriku 365 jsem přejmenovala na Fotografie, protože se mi nedařilo každý den udělat nějakou jednu zajímavou... Proto někdy tu nebude nálož čerstvých fotek a někdy (třeba až se podívám do Londýna) jich tu budou desítky ;).
• Začínám zase číst knihy, proto jsem založila rubriku Recenze knih a první/první dvě sem umístím do týdne.
• Jednou jsem si říkala, že bych sem chtěla umisťovat soutěže, proto první o cenu v podobě vlastnoručně vyrobených náušnic se už blíží :).
• Ta soutěž na úvodní straně blog.cz, kde mají lidé psát povídky o setkání s oblíbenou literární postavou, vypadá skvěle, co se zúčastnit? O:)

Jak napovídá fotografie, tak už i pro mě, vysokoškolačku v 1. ročníku, začíná být aktuální škola a to za týden. Děsivý.

Omluva za minulý týden

3. září 2013 v 20:23 | Žanet :) |  Oznámení ohledně tohoto blogu
Minulý týden jsem nějak nezvládla udělat jednu fotku za den, což mě s odstupem těch několika dní hodně mrzí, ale nechci se téhle rubriky vzdát, takže asi prostě ten týden vynechám a o víkendu se tu objeví fotky za tento týden. Zrovna v neděli odjíždím do další neděle úplně pryč, takže v nejhorším se tu objeví článek až 16.9. s hromadou fotek :).

Napadlo mě, že bych mohla starý batoh pokrýt plackami (když jsem dneska v poště objevila, že na Bastard.cz mají placky za pětku :)) a tak ho oživit. Mezi třemi, které jsem na něj už připíchla, je tahle blogácká. Dostala jsem ji k tričku, které jsem na blog.cz vyhrála za nějakou svoji kresbu. Tričko je už seprané a docela scvkrnuté, ale ta placka snad bude držet :).

Těšte se na článek do rubriky 'Moje výtvory z Fima a Cernitu' a kdo ví, možná tenhle týden přibude něco i do rubriky 'Videa' (tzn. něco natočím) ;).